Teplovodný krb

Teplovodný krb

Čím sa vyznačuje teplovodný krb

Teplovodný krb sa vyznačuje tým, že nahrieva vodu, ktorá sa ďalej používa na vykurovanie objektu alebo ohrev teplej úžitkovej vody. Súčasťou vykurovacej sústavy s teplovodným krbom musí byť vždy akumulačná nádrž. Teplovodným krbom dokážeme komfortne vykúriť celý dom. Pri svojej prevádzke potrebuje prívod elektrickej energie, ktorá poháňa obehové čerpadlo medzi krbovou vložkou a akumulačnou nádržou.

Ako funguje teplovodný krb?

Kúrením v teplovodnom krbe nahrievame vodu, ktorá sa nachádza vo výmenníku krbovej vložky. Keď sa voda zohreje na požadovanú teplotu (minimálne 60°C, alebo na teplotu, ktorá je o 5°C vyššia ako je teplota v akumulačnej nádrži), začne ju čerpadlo posielať do akumulačnej nádrže. Do krbovej vložky sa vracia chladnejšia voda z akumulačnej nádrže (nie menej ako 55°C, aby nevznikal na krbovej vložke kondenz!), ktorá sa ďalej nahrieva… Takto nahrejeme vodu v akumulačnej nádrži, ktorú potom použijeme na vykurovanie domu, alebo ohrev teplej úžitkovej vody.

Zapojenie teplovodného krbu
Bezpečnostne prvky teplovodného krbu

Teplovodný krb musí mať počas prevádzky prívod elektrickej energie, ktorá poháňa automatickú reguláciu a čerpadlo medzi krbom a akumulačnou nádržou. Pri výpadku elektrickej energie nám nebude čerpadlo odoberať horúcu vodu z krbovej vložky a hrozí nám havária (zničenie krbovej vložky a poškodenie vykurovacej sústavy). Z tohto dôvodu musí mať krb dva bezpečnostné prvky ktoré tomu zabránia.

Prvým bezpečnostným prvkom, ktorý sa pri výpadku elektrickej energie spustí je dochladzovacia slučka, ktorá musí byť súčasťou každého moderného teplovodného krbu. Je to vlastne špirála, umiestnená v teplovodnom výmenníku krbovej vložky, cez ktorú preteká studená voda z vodovodu. Spúšťa sa automaticky pomocou termickej odtokovej poistky (obsahuje čidlo s tekutinou, ktorá sa pri zahriati roztiahne a otvorí ventil). Dôležité je mať prívod studenej vody pod stálym tlakom, aby cez špirálu pretekala voda samotiažou! Ak nie ste napojený na verejný vodovod a beriete vodu zo studne, pri výpadku elektrickej energie nebude voda tiecť a neochladí nám vodu v krbe.

Druhým bezpečnostným prvkom je poistný pretlakový ventil, ktorý pri prekročení tlaku (2,5 BAR alebo 3 BAR) vypustí horúcu vodu a paru. Tým ochráni vykurovaciu sústavu pred prekročením kritického tlaku, ktorý by mohol niektoré jej časti poškodiť.

Ak chceme predchádzať spusteniu týchto bezpečnostných prvkov, môžeme automatickú reguláciu krbu a čerpadlovú sústavu prepojiť cez záložný zdroj elektrickej energie.

Ak chcete teplovodný krb, ktorý bude bez problémov fungovať aj pri výpadku elektrickej energie, môžete na ohrev vody využiť AWE výmenník vzduch/voda.

Aký systém kúrenia je najvhodnejší pre teplovodný krb

Teplovodný krb vieme napojiť na každý vykurovací systém (radiátory, podlahové kúrenie, stenové kúrenie), ale najefektívnejšie bude fungovať na nízkoteplotných systémoch, ako je podlahové či stenové kúrenie. Pri kúrení do radiátorov je nutné používať vysoké teploty vykurovacej vody a tým pádom by sme nevedeli využiť benefit akumulačnej nádrže naplno (ak teplota v akumulačnej nádrži klesne pod 45°C, kúrenie radiátormi nebude efektívne – nevznikne prúdenie teplého vzduchu v miestnosti a miestnosť nevykúrime). Nízkoteplotné systémy ako je podlahové či stenové kúrenie nám budú dobre fungovať aj pri teplote vody 30°C.

Pri ohreve teplej úžitkovej vody máme tiež viacero možností. Môžeme použiť napríklad akumulačnú nádrž s vnoreným výmenníkom na teplú úžitkovú vodu. Tu ale vzniká nebezpečenstvo množenia baktérie legionela (je nutné udržiavať teplotu nad 50°C). Viac bezpečnejším riešením je hygienická nádrž cez ktorú prechádza po celej výške špirála z vlnovca. Cez túto špirálu preteká studená voda z vodovodu a ohrieva sa prietokom cez nahriatú akumulačnú nádrž. Nevýhodou je rýchle ochladenie akumulačnej nádrže spôsobené premiešaním jednotlivých vrstiev teplej vody v akumulačnej nádrži a potreba vysokých teplôt pre dostatočné nahriatie teplej úžitkovej vody. Najlepším a najúčinnejším riešením je doskový výmenník, cez ktorý nám preteká studená voda z vodovodu a ohrieva sa od vody prečerpávanej z hornej časti nádrže. Toto riešenie je technicky náročnejšie, ale zabezpečí nám stály prísun dostatočne nahriatej a nezávadnej teplej vody.

Kombinácia viacerých zdrojov kúrenia s teplovodným krbom

V dnešnej dobe sa čím ďalej viac do popredia dostávajú ekologické zdroje kúrenia a ohrevu teplej úžitkovej vody, ako je napríklad tepelné čerpadlo alebo solárny ohrev teplej vody. Oba tieto systémy sú ideálne kombinovateľné práve s teplovodným krbom.

Solárne systémy dobre fungujú od jari do jesene, kedy nám zabezpečia dostatok teplej úžitkovej vody. V tomto období nechceme kúriť v krbe lebo je teplo. No v zimných mesiacoch nám solárne systémy pokryjú len zlomok potreby a vtedy prichádza na rad krb.

Kombinácia s tepelným čerpadlom je finančne náročnejšia na realizáciu, ale pridáva nám ďalšie benefity. Tepelné čerpadlo môžeme v letných mesiacoch použiť aj na chladenie, ak máme stenové kúrenie. V zimných mesiacoch nám počas teplejších dní vyrobí dostatok tepla, keď však klesne teplota pod -10°C, tak prichádza na rad krb. Pri tejto kombinácií nám tepelné čerpadlo míňa minimum elektrickej energie a zabezpečuje absolútny komfort.

Výhody teplovodného krbu

Komfortne s ním vykúrime celý dom.

Okrem kúrenia s teplovodným krbom môžeme ohrievať aj teplú úžitkovú vodu.

Nahriata voda v akumulačnej nádrži, nám vykúri dom ešte nakoľko dní po tom, čo sme naposledy kúrili v krbe.

Nevýhody teplovodného krbu

Vyššie vstupné náklady (súčasťou systému musí byť automatická regulácia, čerpadlová jednotka a akumulačná nádrž…).

Potreba elektrickej energie na prevádzku (bez elektrickej energie nefunguje čerpadlo medzi krbom a akumulačnou nádržou – hrozí havária). Riešením tohto problému je použitie AWE výmenníku vzduch/voda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *