Kachľová pec s ležoviskom a lavičkou

Kachľová pec

Čím sa vyznačuje kachľová pec

Rovnako ako akumulačný krb aj kachľová pec vykuruje priestory zdravím sálavým teplom. Na rozdiel od akumulačného krbu má kachľová pec väčšiu tepelnú zotrvačnosť a vyššiu účinnosť. Dôvodom je vysoká hmotnosť a dĺžka spalinovej cesty do komína (aj niekoľko metrov). Kachľové pece sa štandardne navrhujú tak, aby ich tepelná zotrvačnosť bola 8, 12 alebo 24 hodín. Dvanásť hodinové kachľové pece bývajú z pohľadu vstupných nákladov a komfortu používania najvhodnejšie. V takejto kachľovej pecí kúrite dva krát denne. Ráno, keď idete do práce zapálite jednu dávku dreva a večer, keď sa z práce vrátite, tak zapálite druhú dávku dreva. Takýmto spôsobom pokrytej celodennú potrebu domu.  

Ako funguje kachľová pec?
Kachľová pec - zdravé sálavé teplo

Kachľová pec funguje rovnako, ako akumulačný krb. Rozdiel je len v tom, že kachľová pec sa nenapája priamo na komín, ale spaliny z dreva najskôr prechádzajú cez niekoľko metrov dlhú spalinovú cestu. Ak je spalinová cesta príliš dlhá, má kachľová pec aj skrátenú cestu, ktorá slúži na zohriatie a rozťahanie komína. Po tom, ako teplota spalín v komíne dosiahne 200°C, sa skrátená cesta uzatvorí klapkou a spaliny prúdia dlhým spalinovým ťahom. V moderných kachľových peciach sa o to postará automatická regulácia, ktorá súčasne reguluje aj prívod vzduchu na horenie.

Ťahové systémy pecí sa dnes stavajú z hotových ťažkých akumulačných tvaroviek, ktoré nám zabezpečia jednoduchú údržbu a zväčšujú tepelnú zotrvačnosť. Účinnosť kachľových pecí sa pohybuje okolo 90%. Tým pádom znižujú spotrebu dreva.

Staré kachľové pece mávali plné prikladacie dvierka, čo síce zabezpečovalo vyššie teploty v ohnisku, ale oberalo užívateľov o pohľad na plápolajúci oheň. Moderné kachľové pece disponujú presklenými dvierkami s dvojsklom.

Vykurovanie ďalších miestnosti kachľovou pecou

Ak je kachľová pec v priestore dobre umiestnená, môžeme s ňou vykurovať celý dom. Na to nám slúži hypokaust. Možné je to hlavne pri poschodových rodinných domoch a umiestnení kachľovej pece uprostred pôdorysu prízemia.

Výhody kachľovej pece

Kachľová pec vykuruje priestor zdravým sálavým teplom.

Veľká tepelná zotrvačnosť – po dohorení sála teplo do priestoru ešte niekoľko hodín (8, 12 alebo aj 24hodín).

Vyrobené teplo rozkladá na dlhšiu dobu a neprekurujeme tak priestory. Vhodná je aj do nízkoenergetických domov.

Kachľovou pecou môžete pomocou hypokaustu vykurovať aj ostatné priľahlé miestnosti domu.

Kachľová pec môže nahrievať lavičku na sedenie alebo ležovisko.

Nevýhody kachľovej pece

Nábeh tepla je pomalší (Nejaký čas trvá, kým sa nahreje obostavba kachľovej pece, ktorá potom sála teplo do priestoru. Počas tejto doby je priestor vykurovaný len prestupom tepla cez presklenie pece).

Ak sa chcete pozerať na horiaci oheň nepretržite (viac ako dve hodiny), pri kachľovej peci to nebude možné. Po nahriati kachľovej pece je nutná technologická prestávka, počas ktorej sála teplo do priestoru a chladne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *