Akumulačný krb

Akumulačný krb

Čím sa vyznačuje akumulačný krb

Akumulačný krb sa vyznačuje hlavne zdravým sálavým teplom a veľkou tepelnou zotrvačnosťou. To znamená, že krb vykuruje priestor ešte niekoľko hodín po tom ako v ňom dohorelo. Týmto spôsobom rozkladá vyrobené teplo na dlhšiu dobu, čo zabraňuje prekurovaniu priestorov. Z tohto dôvodu je akumulačný krb vhodný aj do nízkoenergetických novostavieb.

Ako hovorí jeho názov, vyrobené teplo pri horení dreva akumuluje (ukladá) do akumulačnej masy krbu. Následne toto teplo uvoľňuje do priestoru sálaním. Čim má krb väčšiu akumulačnú masu, tým viac tepla dokáže pojať a následne sálať teplo do priestoru dlhšiu dobu.

Akumulačnou masou krbu je spravidla obostavba krbu, ktorá sa realizuje z ušľachtilých materiálov s vysokou objemovou hmotnosťou a odolnosťou voči vysokým teplotám. Medzi takýto materiál patrí napríklad šamot, liaty šamot, žiarobetón a podobne. Ďalšia akumulačná masa môže byť uložená v komore krbu, medzi obostavbou a krbovou vložkou. Tu sa najčastejšie používajú magnezitové tehly, ktoré majú veľmi vysokú objemovú hmotnosť (2700gk/m3).

Ako funguje akumulačný krb?

Akumulačný krb vykuruje miestnosť zdravím sálavým teplom. Rozpálená krbová vložka nahrieva aktívnu obostavbu krbu, ktorá po nahriati uvoľňuje svoje teplo sálaním do priestoru. Jeden meter štvorcový sálavej plochy krbu uvoľní do priestoru približne 500W za hodinu. Takýmto spôsobom vieme použiť v priestoroch s malou tepelnou stratou, krbovú vložku s veľkým nominálnym výkonom.

Napríklad, ak potrebujeme na vykúrenie miestnosti 2kW/hod, budeme potrebovať 4m2 sálavej plochy (4 x 500 = 2000W/hod). Ak použijeme krbovú vložku s nominálnym výkonom 10kW/hod, tak vieme vyrobiť jedným zakúrením teplo na 5 hodín…, pravdaže treba zohľadniť aj prestup tepla cez presklenie krbu a dobu kým sa nám nahreje akumulačná obostavba krbu. Ak by sme použili v tomto prípade krbovú vložku s rovným presklením, tak nám počas horenia, ktoré trvá cca jednu hodinu prejde cez sklo približne 20% vyrobeného tepla. To znamená, že prvú hodinu vykurujeme miestnosť prestupom cez sklo s výkonom 2kW/hod. Pri dobre zvolenom obostavbovom materiáli bude po hodine krb teplý a začne sálať 2kW/hod cez aktívnu sálavú plochu po dobu 4 hodiny, kým úplne nevychladne.

Ako zvýšiť účinnosť a akumulačnú schopnosť krbu

Akumulačné krby sa často vyznačujú aj tým, že sú na krbovej vložke umiestené akumulačné prstence. Prstencami zvyšujeme akumulačnú schopnosť krbu, ale aj účinnosť. Cez tieto prstence prechádzajú spaliny, ktoré ich nahrievajú. Tým pádom máju spaliny do komína dlhšiu cestu a ochladia sa na nižšie teploty (viac tepla zostáva v akumulačnej mase). Pri použití akumulačných prstencov sa pohybuje účinnosť krbu okolo 85% až 90%.

Pri usmernení vyrobeného tepla do akumulačnej masy krbu, nám pomôže aj menšie presklenie. Čím je skla na dvierkach krbu menej, tým viac tepla ostáva v ohnisku. Krbové vložky s rovným presklením sú pre akumulačné krby najvhodnejšie.

Prestup tepla cez sklo nám pomôže znížiť aj dvojité presklenie krbovej vložky alebo reflexné sklo, ktoré odráža teplo späť do ohniska. Vyššia teplota v ohnisku nám zabezpečí viac uloženého tepla do akumulácie krbu, ale aj čistejšie sklo.

Vykurovanie ďalších miestnosti akumulačným krbom

Jedným akumulačným krbom môžeme vykurovať aj viacero miestnosti v dome. Miestnosti, ktoré chceme vykurovať, musia byť v tesnej blízkosti krbu alebo priamo nad krbom (na poschodí). Na to, aby sme sálavé teplo dostali aj do iných miestnosti, nám slúži hypokaust. Je to vlastne uzatvorený kanál vzduchu, spojený s komorou krbu. Nahriatý teplý vzduch v kanáli stúpa nahor, a tým že nahrieva akumulačné steny hypokaustu sa ochladzuje. Chladnejší vzduch ma tendenciu klesať ku podlahe vratným kanálom, čím nám vzniká v komore krbu a v hypokauste prirodzené prúdenie vzduchu. Nahriaté hypokaustové steny následne vykurujú miestnosti zdravím sálavým teplom.

Hypokaust má zmysel, aj keď nechceme vykurovať iné miestnosti. Zabezpečí nám rovnomerné zohriatie obostavby krbu. Bez hypokaustu sa horúci vzduch drží pod stropom a horná časť krbu je prehrievaná.

Môžeme ho použiť na zväčšenie aktívnej sálavej plochy, ak potrebujeme do miestnosti dostať viac energie na vykúrenie (1m2 sálavej plochy = 500W/hod).

Systém hypokaustu sa často pri akumulačných krboch používa na nahrievanie lavičiky krbu. Horúci vzduch prichádza od vrchu opierky lavičky a vracia sa cez sedák lavičky späť do komory krbu.

Výhody akumulačného krbu

Vykuruje priestor zdravým sálavým teplom.

Tepelná zotrvačnosť – po dohorení sála teplo do priestoru ešte niekoľko hodín (6 až 8 hodín).

Vyrobené teplo sa rozkladá na dlhšiu dobu a neprekurujeme tak priestory. Vhodný je aj do nízkoenergetických domov.

Pomocou hypokaustu dokáže vykurovať aj ostatné priľahlé miestnosti domu.

Akumulačný krb môže nahrievať lavičku na sedenie alebo ležovisko.

Nevýhody akumulačného krbu

Nábeh tepla je pomalší (Nejaký čas trvá, kým sa nahreje obostavba krbu, ktorá potom sála teplo do priestoru. Počas tejto doby je priestor vykurovaný len prestupom tepla cez sklo krbu).

Ak sa chcete dívať na horiaci oheň nepretržite (viac ako tri hodiny), pri akumulačnom krbe to nebude možné. Po jeho nahriati je nutná technologická prestávka, počas ktorej sála teplo do priestoru a chladne. (Riešením môžu byť v takomto prípade uzatvárateľné mriežky, ktoré nám pri otvorení dovolia teplovzdušnú prevádzku).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *