Čím sa vyznačuje teplovzdušný krb
Teplovzdušný krb má veľmi rýchly nábeh. Všetko vyrobené teplo ide hneď do priestoru, čo nám pomôže ak potrebujeme priestor rýchlo vykúriť.
Obostavba tohto typu krbu sa realizuje najčastejšie z izolačných materiálov. To znamená, že je povrch krbu počas kúrenia studený. Vyrobené teplo sa do miestnosti dostáva len cez presklenie krbovej vložky a cez mriežky umiestnené na krbe.
Veľké krbové mriežky môžu narúšať celkový dizajn krbu, a preto sa teplovzdušný krb zväčša vyznačuje veľkým presklením. Tým pádom sa veľká časť vyrobeného tepla dostáva do priestoru cez sklo. Zvlášť vhodné sú pre tento účel krbové vložky s trojstranným presklením, pri ktorých je celkový podiel odsálania cez sklo 50%.
Problém s veľkými mriežkami môže riešiť aj teplovzdušný rozvod do iných miestnosti, alebo zrýchlenie prúdenia pomocou ventilátoru.

Ako funguje teplovzdušný krb?
Teplovzdušný krb vykuruje priestor konvenčným spôsobom. To znamená, že ohrieva vzduch, ktorý následne jednoduchou fyzikou stúpa nahor a vytvára v miestnosti prúdenie. Toto prúdenie zabezpečujú otvorené krbové mriežky, ktoré musia byť vždy minimálne dve.
Jedna mriežka sa umiestňuje v spodnej časti krbu, pod úrovňou ohniska. Touto mriežkou do komory krbu vstupuje studený vzduch, ktorý sa štandardne nachádza pri podlahe. Tento vzduch sa vzápätí ohreje od rozpálenej krbovej vložky, ktorá má počas prevádzky teplotu aj 300°C. Nahriatý vzduch v komore krbu stúpa nahor a narazí do záslepky, ktorá musí byť umiestnená 50cm pod stropom.
Následne prichádza na rad horná krbová mriežka, ktorá je umiestnená hneď pod záslepkou. Nahriatý vzduch vychádza cez túto mriežku a vytvára podtlak v komore krbu, čo následne nasaje ďalší studený vzduch spodnou mriežkou. Takto vzniká prirodzené prúdenie vzduchu, ktoré ohrieva priestor.
Teplovzdušný krb s rozvodmi teplého vzduchu a jeho úskalia
Teplovzdušné rozvody nám zabezpečia vykúrenie miestnosti, ktoré sú od krbu vzdialené.
Ak má rozvod teplého vzduchu stúpajúci charakter (smeruje nahor, napríklad do poschodia), môže fungovať aj samotiažou. Vtedy sa nemusí na rozvod inštalovať krbový ventilátor. V opačnom prípade je nutné teplý vzduch rozháňať ventilátorom. Ventilátor môže byť tlačný alebo ťažnotlačný.
Tlačný ventilátor sa umiestňuje na vstupe studeného vzduchu do komory krbu. Ventilátor tlačí studený vzduch do komory krbu, čím vytláča teplý vzduch do rozvodov. Nie je namáhaný teplým vzduchom, čo mu predlžuje životnosť. Nevýhodou je horšia regulácia teploty vzduchu na výstupe do miestnosti.
Ťažnotlačný ventilátor sa umiestňuje priamo na vedenie teplého vzduchu. To znamená, že ventilátor teplý vzduch nasáva z komory krbu a následne ho tlačí ďalej do rozvodov. Termostat umiestnený priamo vo ventilátore ho spustí až pri dosiahnutí požadovanej teploty. Čo nám zabezpečuje dobrú reguláciu teploty vzduchu na výstupe do miestnosti. Nevýhodou je namáhanie ventilátora teplým vzduchom, čo skracuje jeho životnosť.
S rozvodmi teplého vzduchu sú spojené aj mnohé nevýhody. Rozvodmi teplého vzduchu sa šíri, prach, hluk a pach. Najväčším problémom je prach, ktorým sa rozvody zanášajú. Zväčša nie je možné rozvody čistiť, a preto sú po pár rokoch zanesené prachom. Z tohto dôvodu sa v dnešnej dobe od realizácie teplovzdušných rozvodov upúšťa. Ak chcete krbom vykurovať celý dom, nezúfajte, sú aj iné možnosti. Teplovodný krb alebo akumulačný krb/pec s hypokaustom.
Výhody teplovzdušného krbu
✔ Rýchly nábeh tepla a veľký okamžitý výkon
✔ Nižšie zriaďovacie náklady vzhľadom k použitým materiálom
✔ S rozvodmi teplého vzduchu dokážeme vykúriť celý dom
Nevýhody teplovzdušného krbu
✘ Pri moderných nízkoenergetických stavbách sa prekurujú priestory, vzhľadom na veľký okamžitý výkon
✘ Vysušuje vzduch
✘ Víri prach (nevhodne pre astmatikov a alergikov)
✘ Teplovzdušnými rozvodmi sa šíri prach, hluk a pach
Pridaj komentár